Punkt Informacyjny
+48 32 302 98 00

Rejestracja Poradni
+48 32 302 98 05

Wyślij email
sekretariat@vitomed.pl

Pracownia EEG i EMG

Badanie EEG, wykonywane jest przy pomocy  aparatu EEG firmy Compumedics, prowadzi technik EEG, zapis ocenia lekarz specjalista.

Badanie rozpoczyna się zapisaniem danych osoby badanej. Technik zakłada na głowę badanego specjalny czepek i elektrody rejestrujące. Samo badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej lub siedzącej, z zamkniętymi oczami. Całość właściwego, rutynowego badania trwa około 20 minut. Badanie nie jest bolesne, nie jest szkodliwe - w czasie badania rejestruje się wyłącznie czynność bioelektryczną mózgu podobnie jak w EKG czynność bioelektryczną serca.

Elektroneurografia (ENG, „przewodnictwo nerwowe”) jest badaniem, które służy do oceny włókien ruchowych i czuciowych nerwów obwodowych. Wykonuje się go najczęściej elektrodami powierzchniowymi (przyklejanymi na skórę), które rejestrują potencjały elektryczne mięśni lub nerwów. W czasie badania stymuluje się wybrany nerw bodźcem elektrycznym w różnych miejscach jego przebiegu. Uzyskane pomiary pozwalają ocenić czy występuje uszkodzenie badanego nerwu i gdzie się ono lokalizuje oraz przybliżyć mechanizm jego powstania.
Elektromiografia (EMG)  to badanie aktywności elektrycznej mięśnia. Przeprowadzane jest elektrodą igłową jednorazowego użytku, którą wbija się w wybrany mięsień oceniając jego funkcjonowanie w spoczynku, podczas niewielkiego oraz maksymalnego wysiłku. Badanie pozwala ukierunkować diagnostykę neurologiczną w przypadku pierwotnej choroby mięśni (np. w miopatiach, dystrofiach mięśniowych). Nierzadko jest też uzupełnieniem badania ENG i wówczas daje możliwość oceny zmian w mięśniu odnerwionym (np. po urazie nerwu lub korzenia nerwowego, w chorobach neuronu ruchowego).

Osoba poddana badaniu ENG doświadcza zwykle nieprzyjemnych wrażeń czuciowych o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu określanych najczęściej jako: „mrowienie” lub „przebieganie prądu przez kończynę”. Czasem jest to krótkotrwały ból w chwili stymulacji bodźcem elektrycznym (jest to zależne od miejsca stymulacji i osobniczej wrażliwości). Badanie EMG z powodu inwazyjności (kilkakrotne wkłucie igły) wiąże się z dyskomfortem w miejscu kłucia lub bólem.

Badania wykonywane są przez lekarza neurologa aparatem Dantec Keypoint Focus, co zapewnia wysoką jakość i wiarygodność badań. Badania nerwów obwodowych przeprowadzane są elektrodami powierzchniowymi bez użycia igieł. Do badania mięśni służą igły jednorazowego użytku Dantec DCN.

Elektroneurografia i elektromiografia są przydatne w diagnostyce m.in:
•    uszkodzenia pojedynczych nerwów (np. zespół cieśni nadgarstka, uszkodzenie nerwu łokciowego, uszkodzenie nerwu strzałkowego)
•    uszkodzenia licznych nerwów obwodowych – np. polineuropatia
•    uszkodzenia splotów nerwowych (np. ramiennego) i pomocniczo w uszkodzeniu korzeni nerwów rdzeniowych (towarzyszącemu chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i dyskopatii)
•    chorób mięśni – np. miopatie, dystrofie
•    chorób złącza nerwowo-mięśniowego – np. miastenia

zależny jest od ilości badanych nerwów i mięśni. W najczęściej wykonywanych procedurach (np. badanie w podejrzeniu zespołu cieśni nadgarstka, badanie w podejrzeniu uszkodzenia nerwu łokciowego) wynosi nie dłużej niż 30 minut, zaś w podejrzeniu polineuropatii to co najmniej 60minut. Pacjent jest informowany indywidualnie o przybliżonym czasie trwania badania podczas rejestracji.

Pacjent powinien unikać stosowania kremów lub maści na okolicę ciała, która będzie badana. Wskazane jest aby zażył stosowane zwykle leki i poinformował o stosowaniu leków wpływających na krzepliwość krwi. Nie ma konieczności pozostawania na czczo..

REJESTRACJA PACJENTÓW

NUMERY TELEFONÓW
Pracownia EEG:
+48 32 302 98 23

Pracownia EMG:
+48 32 302 98 05

 

GODZINY PRACY REJESTRACJI
PN-PT : 7:30 - 15:00

Rejestracja w pracowni osobiście lub telefonicznie