Zakład Opiekuńczo Leczniczy

W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym udzielane są świadczenia medyczne pacjentom w różnym wieku, które przebyły ostrą fazę leczenia szpitalnego i mają ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego. Czas pobytu w Zakładzie jest okresowy i zależny od stanu zdrowia.
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy posiada 69 łóżek.
Koordynator Zakładu:
- mgr Aleksandra Zaremba Szopa
Pielęgniarka oddziałowa:
- mgr Lucyna Kusz
PLIKI DO POBRANIA
ZASADY PRZYJMOWANIA
Kwalifikacja osób do przyjęcia do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego odbywa się na podstawie opinii komisji kwalifikującej, o skierowanie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego może wystąpić:
- osoba bezpośrednio zainteresowana albo jej przedstawiciel ustawowy,
- inna osoba lub zakład opieki zdrowotnej za pisemną zgodą osoby ubiegającej się o skierowanie albo jej przedstawiciela ustawowego.
KWALIFIKACJE PACJENTÓW
Izba Przyjęć Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Kozielskiej 8.
Czwartek od godz. 9.00 - 11.00
Jeżeli osoba skierowana do zakładu z powodu braku miejsca nie może być przyjęta w terminie 1 miesiąca od dnia wydania decyzji o skierowaniu, zostaje wpisana na listę osób oczekujących.
WYMAGANE DOKUMENTY
Dokumenty wymagane na Komisję Kwalifikacjną:
- Skierowanie wydane przez lekarza POZ lub lekarza prowadzącego pacjenta z oddziału szpitalnego
- Zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza POZ lub lekarza prowadzącego pacjenta z oddziału szpitalnego stwierdzające, że osoba ubiegająca się o skierowanie ze względu na stan zdrowia wymaga całodobowej opieki lekarskiej, pielęgnacji i rehabilitacji i nie wymaga hospitalizacji,
- Ocena pacjenta wg zmodyfikowanej skali Barthel (skala sprawności chorego) – do Zakładu przyjmowane są osoby posiadające 40 pkt. lub mniej.
- Wywiad pielęgniarski przeprowadzony przez pielęgniarkę środowiskową (rodzinną) albo pielęgniarkę zakładu opieki zdrowotnej, w którym osoba ubiegająca się o skierowanie przebywa.
- Dokumenty stwierdzające wysokość dochodu osoby ubiegającej się o skierowanie albo osób zobowiązanych do ponoszenia odpłatności za pobyt w zakładzie, a w szczególności:
- decyzję organu emerytalno-rentowego ustalającego wysokość emerytury albo renty
- decyzję o przyznaniu zasiłku stałego wyrównawczego lub renty socjalnej
- zaświadczenia o dochodach członków rodziny celem ustalenia wysokości dochodu na osobę w gospodarstwie rodzinnym.
- Karta ubezpieczenia zdrowotnego
- Legitymacja emeryta/rencisty
- Badania laboratoryjne
- aktualna morfologia krwi
- poziom kreatyniny
- profil glikemii u pacjentów z cukrzycą
- aktualne badanie posiewu moczu u pacjentów cewnikowanych kierowanych z oddziałów szpitalnych i pacjentów przewlekłe cewnikowanych objętych opieką ambulatoryjną
- analiza moczu
- aktualny wynik wymazu z odleżyny
- Konsultacja psychiatryczna u pacjentów z chorobą psychiczną w wywiadzie.
INFORMACJE DLA PACJENTA
WYPRAWKA PACJENTA:
- Rzeczy osobiste
- Odzież całodzienna (3 zestawy),
- Bielizna dzienna (3 zestawy),
- Bielizna nocna (3 zestawy),
- Pantofle (dla osób rehabilitowanych – tenisówki),
- Ręcznik (3 sztuki).
- Przybory toaletowe (w plastikowym koszyczku), gąbki 2 sztuki, szczoteczka i pasta do zębów, pojemnik na protezy, mydło w płynie, szampon do włosów, żel pod prysznic, balsam do ciała, przybory do golenia, dezodorant, obcinacz do paznokci.
Asortyment odzieży powinien uwzględniać porę roku, przyzwyczajenia pacjenta, praktyczność stosowania, pranie. W przypadku prania rzeczy przez rodzinę prosimy dodatkowo o pojemnik (wiaderko z pokrywą).
Pacjenci proszeni są o zabranie ze sobą wszystkich środków pomocniczych używanych przez nich na co dzień tj. wózek inwalidzki, chodzik, kule, laska, materac zmiennociśnieniowy.
Personel nie odpowiada za rzeczy osobiste i gotówkę pacjenta w przypadku nie korzystania z depozytu Zakładu.
Zgodnie ze znowelizowana ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dnia 09.11.1995r. Dz.U. Nr 10 poz. 55 z późniejszymi zmianami art. 5 ust.1 w naszym Zakładzie obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów.
CZAS POBYTU PACJENTA
Pobyt w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym nie jest pobytem na stałe i trwa do momentu osiągnięcia przez świadczeniobiorcę powyżej 40 punktów w skali Barthel. Z chwilą przekroczenia 40 punktów w skali Barthel świadczeniobiorca wypisywany jest do domu.
OPŁATA ZA POBYT W ZOL
Osoba przebywająca w zakładzie ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania.
- Miesięczna opłata wynosi 250 % najniższej emerytury, z tym, że opłata ta nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 % miesięcznego dochodu osoby przebywającej w zakładzie.
- Opłatę powyższą ustala się ponownie po każdorazowej zmianie wysokości dochodu osoby przebywającej w zakładzie albo osób obowiązanych do ponoszenia opłat za pobyt w zakładzie.
Osoby zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt w zakładzie, wnoszą te opłaty u koordynatora zakładu lub na konto bankowe, do ostatniego dnia każdego miesiąca.
Miesięczną opłatę za pobyt pacjenta w zakładzie obniża się odpowiednio o liczbę dni jego nieobecności (przepustka, pobyt w szpitalu) i wynosi 70% opłaty pobranej za dni obecności w zakładzie.